Poznaj historię ASTROFESTIWALU...

ASTROFESTIWAL 2019 | Brodnica

Ósma edycja imprezy odbyła się 08 czerwca 2019 roku w Brodnicy. 
Widzów nie odstraszyły nawet dwie ulewy, które tego dnia przeszły nad zamkiem krzyżackim i pałacem Anny Wazówny, gdzie rozegrał się ASTROFESTIWAL. Spotkanie miłośników rzeczy nie z tej Ziemi zgromadziło blisko trzy tysiące osób. W plenerze brodnickiego zamku stanęły teleskopy kujawsko-pomorskich Astrobaz, za pomocą których można było zobaczyć m.in. Słońce, Księżyc w złączeniu z Regulusem oraz Jowisza tuż przed tegoroczną opozycją. Do Brodnicy przyjechał też największy w Polsce mobilny teleskop słoneczny z obserwatorium w Truszczynach. Na imprezie zaprezentowano także teleskopy własnoręcznie wykonane przez miłośników astronomii oraz członków PTMA. Oczywiście nie zabrakło atrakcji familijnych, m.in. dmuchanego promu kosmicznego oraz seansów w mobilnym planetarium SYRIUSZ. Młodzi uczestnicy ASTROFESTIWALU mogli sprawdzić swe artystyczne zdolności zdobiąc specjalny mural przygotowany przez Galerię Rusz oraz uczestnicząc w astronomiczno-ekologicznych warsztatach plastycznych pt. "Lubię tu być... na zielonym!". Nowością na imprezie był spektakl objazdowego teatru VAŚKA dedykowany najmłodszym widzom. Dla bardziej zaawansowanych miłośników nieba gwiaździstego organizatorzy ASTROFESTIWALU przygotowali cykl bogato ilustrowanych prelekcji autorstwa znanych i lubianych popularyzatorów astronomii. W pałacu Anny Wazówny słuchaliśmy m.in. o astrofotografii w Bieszczadach, Obłokach Srebrzystych i zaćmieniach Słońca. Oglądaliśmy też odcinki serialu dokumentalnego TVP "Astronomia Niepodległa". Także na astrofestiwalowej scenie nie zabrakło akcentów kosmicznych. Z koncertem muzyki elektronicznej wystąpił Krzysztof MARKUS Markiewicz tworzący m.in. dla NASA. Multimedialny show na telebimie pt. "Księżycowa odyseja" zaprezentowali autorzy "Radia Planet i Komet" w Polskim Radiu PiK - Piotr Majewski i Jerzy Rafalski. Muzyczną gwiazdą wieczoru był Andrzej Piaseczny. Fotorelację z imprezy znajdziesz w naszej GALERII.

ASTROFESTIWAL 2018 | Grudziądz

ASTROFESTIWAL 2018 odbył się 09 czerwca na Błoniach Nadwiślańskich w Grudziądzu.
To już VII. edycja kosmicznej imprezy w ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Motywem przewodnim ASTROFESTIWALU był Mars. Latem 2018 roku przypadła Wielka Opozycja Marsa, za sprawą której Czerwona Planeta stała się najjaśniejszym obiektem nocnego nieba (po Księżycu). Uczestników ASTROFESTIWALU przygotowaliśmy na to wydarzenie za sprawą m.in. specjalnego multimedialnego pokazu pt. „Wyprawa na Marsa”. Widzom imprezy towarzyszył łazik marsjański, a także... przybysz z Marsa chętnie pozujący do zdjęć ; ) W nadwiślańskim plenerze zaprezentowały się ekipy kujawsko-pomorskich astrobaz oraz miłośnicy i konstruktorzy teleskopów, dzięki którym zobaczyliśmy m.in. największy w Polsce mobilny teleskop słoneczny z obserwatorium w Truszczynach; były też filmowe wspomnienia z ubiegłorocznego zaćmienia Słońca w USA. Pokaz profesjonalnego sprzętu astronomicznego przeprowadził przedstawiciel Delta Optical – partnera ASTROFESTIWALU. Nad festiwalowym plenerem górowały dwa ogromne wahadłowce pilotowane przez najmłodszych, a do mobilnego planetarium ustawiały się tasiemcowe kolejki całych rodzin. Z kolei na szczycie wieży Klimek stanęły teleskopy grudziądzkiego planetarium, które przeprowadziło dzienne i wieczorne obserwacje nieba. Gwiazdą wieczoru był zespół FEEL.

ASTROFESTIWAL 2017 | Radziejów

ASTROFESTIWAL 2017 odbył się 10 czerwca w Radziejowie na terenie miejscowego Zespołu Szkół i Placówek.
Do hasła przewodniego imprezy: KOLORY NIEBA nie dopasowała się pogoda, za sprawą której nieboskłon zdominowały odcienie szarości chmur. Na wysokości zadania stanęli jednak organizatorzy i partnerzy ASTROFESTIWALU, którzy zadbali o liczne atrakcje, dzięki czemu nawet w pochmurny dzień miłośnicy astronomii mieli co robić. Był więc pokaz sprzętu astronomicznego (w tym największego w Polsce mobilnego teleskopu słonecznego), prelekcje i seanse filmowe, eksperymenty naukowe, demonstracja sprawności marsjańskiego łazika, spotkanie z konstruktorem niezwykłych teleskopów oraz premiera szkolnego Radioteleskopu Radziejów. Program ASTROFESTIWALU wypełniły warsztaty cyrkowe, "Kosmiczne studio nagrań" Tomasza Cebo oraz liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W plenerze maszerowali rycerze i szturmowcy galaktycznego imperium z "Gwiezdnych Wojen". Muzyczną gwiazdą wieczoru była Natalia Kukulska, która zagrała wspaniały koncert! Wisienką na astrofestiwalowym torcie był mapping show pt. "Światy nie z tej ziemi" wyświetlony na budynku Astrobazy Radziejów. Na koniec ASTROFESTIWALU chmury się rozstąpiły ukazując Księżyc w pełni, Jowisza, Saturna oraz liczne gwiazdy w polu widzenia nie mniej licznych teleskopów. Niebo zawsze górą!

ASTROFESTIWAL 2016 | Bydgoszcz

11 czerwca 2016 roku ASTROFESTIWAL zawitał do największego miasta regionu kujawsko-pomorskiego. Bydgoszcz ugościła imprezę na Wyspie Młyńskiej i był to strzał w dziesiątkę, bowiem przez astronomiczny plener przewinęło się... ponad 10 tysięcy osób!
Partnerem V ASTROFESTIWALU był bydgoski Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, dzięki któremu zaaranżowano liczne stanowiska do eksperymentów naukowych, warsztatów z robotyki oraz zajęcia dla najmłodszych - m.in. kosmiczną galerię. Wielką atrakcją astronomicznego pleneru były licznie wystawione teleskopy, przy których dyżurowali opiekunowie kujawsko-pomorskich astrobaz pokazujący najpiękniejsze obiekty nieboskłonu. Wyróżniał się też największy w Europie Środkowo-Wschodniej mobilny teleskop słoneczny. W sali Muzeum Okręgowego odbyły się prelekcje - tym razem prowadzone przez miłośników astronomii. Na scenie (z użyciem telebimu) rozgrywały się liczne konkursy, opowieści o Wszechświecie, a na finał - koncert zespołu KOMBI z największym w Polsce laserowym show.

ASTROFESTIWAL 2015 | Kruszwica

13 czerwca 2015 roku ASTROFESTIWAL zawitał do legendarnej stolicy Polski - Kruszwicy. W grodzie nad Gopłem działa jedna z najlepszych kujawsko-pomorskich astrobaz.
Kruszwiczanie przygotowali bogaty program artystyczny, obejmujący m.in. kosmiczną zumbę, widowisko teatralne poświęcone planetom Układu Słonecznego oraz liczne konkursy. Uczestnicy IV ASTROFESTIWALU mieli okazję do zwiedzania Astrobazy Kruszwica, poznania jej wyposażenia i spojrzenia w niebo przez teleskop. W mobilnym planetarium przeprowadzono seanse astronomiczne. Po raz pierwszy sesja prelekcji poświęconych astronomii popularnej odbyła się ze sceny, po raz pierwszy też użyto telebimu do wyświetlania obrazów kosmosu. Ciekawostką był kosmiczny korowód, który przemaszerował spod miejscowej astrobazy do amfiteatru nad Gopłem, gdzie najpierw wystąpił teatr ognia ze spektaklem "W deszczu gwiazd", a w finale - gwiazda wieczoru: zespół Afromental. ASTROFESTIWAL wsparło swym udziałem m.in. Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii o/Toruń.

ASTROFESTIWAL 2014 | Golub-Dobrzyń

Po raz pierwszy ASTROFESTIWAL odbył się w tak niecodziennej scenerii: 07 czerwca 2014 roku miłośnicy astronomii spotkali się na zamku księżnej Anny Wazówny w Golubiu-Dobrzyniu.
Trzecia edycja ASTROFESTIWALU skupiona była wokół Słońca, którego przewidywane maksimum aktywności przypadało właśnie na 2014 rok. Uczestnicy wzięli udział m.in. w spektaklu teatralno-cyrkowym pt. „Kosmos ogniem pisany”, multimedialnym show „The Best of The Sun”, warsztatach kuchni molekularnej, seansach astronomicznych w mobilnym planetarium Astro Arena oraz licznych obserwacjach Słońca, Księżyca i planet za pomocą teleskopów przywiezionych przez kujawsko-pomorskie astrobazy. Entuzjaści astronomii mieli okazję zbudować swój własny zegar słoneczny, a miłośnicy lotów kosmicznych byli świadkami startu balonu stratosferycznego przygotowanego przez fundację Copernicus Project. Gościem specjalnym imprezy była Michelle B. Larson, dyrektor Planetarium Adlera w Chicago (USA), honorowym zaś - ponownie gen. Mirosław Hermaszewski - pierwszy polski kosmonauta. Kliknij obrazek i obejrzyj rozmowę z pierwszym Polakiem w kosmosie.

ASTROFESTIWAL 2013 | Zławieś Wielka

Generał Mirosław Hermaszewski - pierwszy i dotąd jedyny polski kosmonauta przyciągnął rzesze miłośników kosmosu na ASTROFESTIWAL 15 czerwca 2013 roku w Złejwsi Wielkiej.
Nasz kosmonauta był gościem honorowym imprezy, na koniec której przy ognisku licznie zgromadzeni słuchacze wysłuchali pasjonujących opowieści o jego przygodach na orbicie okołoziemskiej. Zanim jednak nastąpił finał, uczestnicy II ASTROFESTIWALU mieli możliwość m.in. wystartować w astro-sztafecie, wziąć udział w kolejnej próbie bicia rekordu zgromadzenia jak największej liczby sprzętu do obserwacji nieba (naliczono ponad 100 sztuk) oraz poznania instrumentów, za pomocą których Mikołaj Kopernik dokonał naukowego przewrotu. Wielu młodych widzów skorzystało też z symulatora lotów kosmicznych. Program imprezy wzbogaciły spotkania z astronomią w formie prelekcji. Szczególną atrakcją wieczoru był specjalnie przygotowany mapping show na budynku uroczyście otwartej Astrobazy Zławieś Wielka. Na scenie ASTROFESTIWALU pojawił się zespół VOICES OF THE COSMOS z muzyką opartą o dźwięki zarejestrowane m.in. przez toruński radioteleskop UMK.

ASTROFESTIWAL 2012 | Przysiek k/Torunia

Gwiazdy i planety na wyciągnięcie ręki, pokaz łazika marsjańskiego oraz odpowiedzi na pytania: skąd się biorą zorze polarne, jak zmierzyć Wszechświat, czy istnieje życie pozaziemskie? – oto główne atrakcje pierwszego ASTROFESTIWALU, który odbył się 09 czerwca 2012 roku w Przysieku k/Torunia.
Za sprawą ekip kujawsko-pomorskich astrobaz, uczestnicy mogli spojrzeć przez liczne teleskopy m.in. na Słońce, Saturna i Marsa. A propos - dzięki łazikom marsjańskim można było poczuć atmosferę wyprawy na Czerwoną Planetę. Pierwszy pojazd umieszczony został w malowniczo odwzorowanej scenerii Marsa, drugim natomiast miał okazję posterować każdy. Mile zaskoczeni zostali fani "Gwiezdnych Wojen", dla których "Toruńskie Imperium Star Wars" przygotowało pokaz walki na miecze świetlne oraz wystawę poświęconą w całości tematyce gwiezdnej sagi. Podczas imprezy podjęto próbę ustanowienia rekordu w liczbie instrumentów do obserwacji nieba (lornetki, lunety, teleskopy) zgromadzonych w jednym miejscu; naliczono prawie 100 sztuk sprzętu astronomicznego. Na zakończenie ASTROFESTIWALU wystąpił Józef Skrzek, którego koncert połączono z projekcją obrazów i filmów o tematyce kosmicznej.
Organizator: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Strona używa plików cookies.
Ta strona może korzystać z Cookies.
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.

OK, rozumiem lub Więcej Informacji
Informacja o Cookies
Ta strona może wykorzystywać pliki Cookies, dzięki którym może działać lepiej. W każdej chwili możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach swojej przeglądarki. Korzystając z naszego serwisu, zgadzasz się na użycie plików Cookies.
OK, rozumiem